Historie VK Slavia Praha


Dne 17. října roku 1885 se sešli ve vinárně U Brejšků ve Spálené ulici zástupci Českého veslařského a bruslařského klubu a VK Triton, aby založili společný klub pod názvem Slavia - klub českých veslařů. Prvním předsedou se stal Ing. Josef Renner, výrazný mecenáš. O rok později byl klub přejmenován na VK Slavia a schválena klubová vlajka s bílým S na červeném podkladu s osmi rovnoběžnými střídavě červenými a bílými pruhy. Jejich počet symbolizuje počet zakládajících členů. Slávisté dosahovali cenných vítězství doma i v zahraničí. K vrcholům prvních dvaceti let klubu patří dvě bronzové medaile z mistrovství Evropy skifaře Langhanse. Cenná jsou i vítězství Kožicha, Langhanse, Havlíčka, Černého, Vávry a Šourka v Jarním skulérském závodě.

V roce 1905 Josef Renner odchází se skupinou dalších členů a zakládá ČVK Praha. V roce 1910 vyhrává VK Slavia první ročník Primátorských osmiveslic, dále pak v letech 1926, 1928 (v této osmě seděl i legendární veslař a později trenér Vojtěch Hvězda) a 1938. Na ME 1925 v Praze získal Gerhard s mělnickým Strakou bronzovou medaili a stejný kov vybojovali na dvojce bez kormidelníka Novotný a Schnabel. Slávističtí sportovci v zimě bruslili; dlouholetý předseda klubu Ing. Antonín Peka byl reprezentačním hokejovým brankářem. Věnovali se krasobruslení, rychlobruslení, cyklistice a turistice na vodě i na suchu. Členy klubu byli i vodáci. Po 2. světové válce dosahovali závodníci klubu řady sportovních úspěchů. Vodáci startovali v dresu Slávie naposledy v roce 1948. Slávistický Bohumil Kudrna společně s Janem Brzákem - Felixem zvítězili v kanoi dvojic na 1000 m na OH v Londýně. Na ME v Henley slavističtí Klíma a Lomecký společně s podolskými Kroužilem a Pechem skončili na čtyřkajaku třetí. Tím soužití vodáků s veslaři skončilo.

Členové klubu (od roku 1948 pod názvy Sokol Smíchov I, Spartak SWP, TJ Naftové motory) slavili mnoho sportovních úspěchů. Z celé řady závodníků připomeneme účastníky OH a ME tyto: Hanu Musilovou - mistryni Evropy, L. Musila, Jíšku, Starostu, Líbala, Blažka, Palka, Chalupu st., Poisla, Mejstříka, Štefana, Karafiáta, Koudelu, Suchopára, Švarcovou-Marešovou, sestry Olinu a Zdenu Tiché. Slávisté byli vždy aktivními funkcionáři a trenéry v rámci republiky i v mezinárodním měřítku (J. Dyrynk, Z. Kolovrat, J. Krupička, T. Kubík, L. Musil, A. Mžourek, bratři J. a M. Stiebitzové, MUDr. A. Valach, F. Cvrček, A. Poisl, Z. Mejstřík).

Výrazná změna nastala v roce 1975 přestupem oddílu z TJ Naftových motorů pod sportovní jednotu Slavia Praha IPS. Byl to nejen návrat ke jménu Slavia, ale zlepšily se i materiální podmínky v oddíle. VK Slavia několikrát zvítězila v Československém poháru veslařských oddílů, a to i v roce 1977, kdy požár zničil takřka všechny lodě. Z účastníků MS a OH jmenujme alespoň bratry P. a L. Ondráčky, J. Weisse, M. Laholíka, P. Ťahana, B. Němcovou a H. Krejčovou, bratry Hladíky, J. Maka, Švrčka, Krále a Ševelu.

Do roku 1989 postupně klesala sportovní úroveň. Na přelomu 80. a 90. let řešila VK Slavia existenční problémy. Ty se podařilo vyřešit ve spolupráci s podnikateli z řad veslařů (J. Kejval, rodiny Pěkných a Norkových, R. Líbal a další). Začíná se rozšiřovat veslování veteránů (později masters).

Od roku 1994 pracuje v klubu profesionální trenér F. Koudela. Doplňuje se veslařský park a rozšiřuje veslařská základna. Od roku 1996 je předsedou Českého veslařského svazu Ing. Jiří Kejval. Ing. A. Poisl je předsedou komise rozhodčích. V Českém veslařském svazu jsou ještě aktivní F. Cvrček, J. Krupička a další.

V roce 1997 dochází k demolici staré loděnice a na stejném místě je zahájena výstavba nových prostor pro klubovou činnost. V roce 1998 je zvolen nový výbor v čele s Pavlem Pěkným. Nové prostory byly slavnostně otevřeny 1. května 1999. Slavia tak má po 114 letech stěhování a různých provizórií prostory a zázemí hodné klubu takové tradice. U této příležitosti je jmenováno prvních 19 zasloužilých členů, kteří dostávají očíslované odznaky a diplomy. Číslo 1 patří legendárnímu trenérovi a funkcionáři Antonínu Mžourkovi in memoriam. Dále několik slávistických příznivců a podporovatelů obdrželo odznak "Čestný člen". V roce 2016 má již klub celkem 46 číslovaných zasloužilých a 30 čestných členů.

V roce 2000 odchází F. Koudela do Dukly Praha a šéftrenérem se stává František Cvrček. Jeho zkušenosti a taktické řízení klubu vyústily v roce 2001 ve vítězství VK Slavia v Českém poháru po mnoha letech. V dalších letech již klub drží nejvyšší pozice mezi českými kluby a pohybuje se většinou na 2. až 4. místě.

V roce 2000 vychází nová veslařská hvězda Mirka Knapková, která přišla z Brna do Prahy na studia. Již v roce 2001 se pod trenérským vedením Tomáše Kacovského (je jejím trenérem dosud) zúčastňuje mistrovství světa ve skifu žen a končí na nadějném 10. místě. Již v roce 2002 vyhrává Světový pohár a stává se akademickou mistryní světa.

Rok 2002 přinesl také katastrofickou povodeň, při níž byla nová klubová budova až pod strop přízemí zaplavena vodou a značně poškozena. Ještě vyšší vrstva vody blížící se 3 m byla v loděnici. Díky vysoké obětavosti členů klubu byly lodě včas přemístěny do bezpečí, a tak se vzniklé škody (přesto dost vysoké) podařilo minimalizovat.

V roce 2003 zakládá Jiří Svoboda s podporou své firmy Sving centrum univerzitního veslování a VK Slavia se stává i univerzitním klubem. V Praze studující veslaři mají možnost zapojení a získání finanční podpory při studiu.

V roce 2004 organizuje VK Slavia z pověření ČVS mezinárodní FISA Rowing Tour, kdy 90 rekreačních veslařů ze 17 zemí celého světa na zapůjčených gigových lodích z Německa sjížděli Vltavu od Týna nad Vltavou do Prahy během jednoho týdne (včetně doprovodného programu). Mimořádně náročná akce byla účastníky i organizací FISA hodnocena velmi kladně.

V roce 2004 odstupuje z funkce předsedy Pavel Pěkný a novým předsedou je zvolen Jiří Poláček, který tuto funkci vykonává dosud. V témže roce získává na OH 2004 v Aténách párová čtyřka mužů se slávistou Jakubem Hanákem a s trenérem Sergejem Kruťakovem fantastickou stříbrnou medaili.

V roce 2005 byla dokončena náročná rekonstrukce dlouhodobě pronajatých tréninkových prostor přes ulici v nábřežní zdi. Důstojné zázemí a posilovnu si klub po dlouhých letech zasloužil.

V roce 2005 došlo k významné dohodě VK Slavia s majoritním vlastníkem nové klubové budovy společností RODOP, která vymezuje dlouhodobě způsob využívání budovy i pozemku pro oba uživatele. Smlouva byla podepsána představiteli VK, zástupci SK Slavia (vlastník pozemku) a firmou RODOP.

V letech 2007 a 2008 získávají cenné mezinárodní úspěchy ve dvojskifu žen Jitka Antošová a Gabriela Vařeková, které se pod vedením trenéra Josefa Lukše kvalifikovaly i na OH 2008 v Pekingu, kde se probojovaly do finále, avšak za nemocnou Jitku Antošovou byla nucena zaskočit Mirka Knapková a děvčata skončila šestá.

Jitka Antošová se v roce 2009 stala v Račicích ve skifu žen suverénním způsobem mistryní světa do 23 let a v roce 2010 v maďarském Szegedu akademickou mistryní světa, což zopakovala ještě v roce 2012 v ruské Kazani.

Roky 2011 a 2012 budou navždy zapsány v historii VK Slavia tím nejzářivějším písmem. V těchto letech Mirka Knapková získává titul mistryně světa z Bledu 2011 a hned v dalším roce zlatou medaili za olympijské vítězství na OH v Londýně. Mirka se navíc v letech 2008, 2011, 2013 a 2014 stala mistryní Evropy ve skifu.

Výborných výsledků dosahovaly na dvojskifu sestry Jitka a Lenka Antošovy a kvalifikovaly se i na OH v Londýně, kde obsadily výborné 7. místo.

Řadu vynikajících výsledků na domácím i mezinárodním poli získali v posledních dvou desetiletích i slávističtí muži, mnozí z nich členové kombinovaných reprezentačních posádek. Finále Primátorek se obejde bez zástupců ze Slávie jen ojediněle a bývá dosaženo i umístění na druhém či třetím místě. Parádní disciplinou na Primátorkách jsou osmy žen, které slávistky vyhrávají, většinou i s Mirkou Knapkovou, již řadu let prakticky každoročně.

Tradičně vynikajících výsledků dosahují slávističtí veteráni (masters), a to v ženských i mužských kategoriích, a to jak doma (Primátorky, mistrovství ČR), tak v zahraničí při větových mistrovstvích těchto věkových kategorií.

VK Slavia nejsou jen kategorie dospělých. Vynikajících úspěchů docilují jak ve slávistických posádkách na mistrovství ČR i žáci (dlouhá léta vedení Ivanou Varhulíkovou a později Hanou a Milanem Vajnerovými), dorostenci i junioři. Skvělých výsledků dosahují slávističtí akademici pod vedením Josefa Lukše, který zastupuje akademiky v ČVS, často umístění mezi nejlepšími na světě (hlavní úspěchy akademiků jsou zmíněny na jiném místě).

Výborné renomé má klub i na poli sportovní diplomacie. J. Kejval byl v roce 2012 po 16 letech v čele Českého veslařského svazu a několikaletém působení v ČOV jednoznačně zvolen předsedou Českého olympijského výboru (tuto pozici na další 4 roky v říjnu 2016 suverénně obhájil). Až do roku 2014, kdy Jirku Kejvala vystřídal D. Macháček, byl ještě souběžně i předsedou ČVS.

V roce 2013 opět pozlobila povodeň, sice znatelně menší než v roce 2002, ale voda opět pronikla do klubových prostor a způsobila značné škody na klubovém majetku.

Od roku 2010, kdy VK Slavia poprvé od roku 2001 opět zvítězila, obsadila v Českém poháru v letech 2011 - 2014 vždy 2. místo za VK Smíchov. Mirka Knapková se v letech 2011 a 2012 (předtím již v letech 2005 a 2006) stala "Veslařem roku" a obsadila skvělé třetí místo v prestižní anketě "Sportovec ČR roku 2012" za dalšími olympijskými vítězi.

V roce 2014 se sice Mirce v neregulérním prostředí nepodařilo na MS v Amsterdamu postoupit po mnoha letech do finále, ale hned v roce 2015 na MS ve francouzském Aiguebellette dala celému světu stříbrnou medailí po skvělém výkonu jasně najevo, že zdaleka nepatří do starého železa. Svou pozici potvrdila i pátým titulem mistryně Evropy v Poznani v květnu 2015.

V roce 2015 probíhala kvalifikace na OH 2016 v Riu de Janeiro. Díky posledním výsledkům na MS se Mirka Knapková, po sňatku na podzim 2015 Topinková, kvalifikovala přímo. Při dodatečné kvalifikaci v Luzernu 2016 na OH 2016 postoupila i Lenka Antošová s bohémačkou Kristýnou Fleissnerovou s trenérem Pepou Lukšem ve dvojskifu. Na samotných OH obsadila Mirka 4. místo v náročné semifinálové jízdě a následně vyhrála malé finále. Dvojskif rovněž výraznějšího úspěchu na OH nedosáhl. Úspěchem je pro mladá děvčata nesporně již samotná účast na OH.

V srpnu 2016 zemřel po dlouhé těžké nemoci František Cvrček, jedna z nejvýraznějších osobností posledního více než půl století klubu. Tato živá historie bude klubu velmi chybět. V letech 2015 a 2016 skončil VK Slavia v Českém poháru na 3. místě, ale v kategorii žen v posledních letech již poněkolikáté za sebou náš klub zvítězil.


Ředitel klubu

Mgr. Josef Lukš

Sportovní ředitel klubu

trenér kategorie ženy u23, ženy sen A.

VK Slavia Praha od roku 2002

Trenérská licence A

e-mail: josef.luks@gmail.com

tel: +420608073942

Partneři VK Slavia Praha